Sešli jsme se ve čtvrtek v ranních hodinách, všichni slušně oblečení a s úsměvem, protože je tu pro vodáky jeden z nejdůležitějších svátků. Tím je samozřejmě závod na Lipně, ve kterém se předvedou ti nejlepší vodáci ze všech koutů tohoto sportu – od slalomářů a sjezdařů přes jezdce na plastových lodích až po raftaře.

                Žádná cesta se neobejde bez svých obtíží. Pro nás hned první úskalí nastalo, když jsme se dozvěděli, že Adam nebude moct jet druhým autem, kvůli nemoci. Rázem jsme neměli nikoho, kdo by nám ukázal stopu, ale zato hromadu lodí, které musíme navázat na vlek a pouze jedno auto. Naštěstí jsme všechno zvládli a s menším zpožděním jsme vyrazili na cestu.

 

                Ve čtvrtek byl na programu průplach tratě, což pro nás znamenalo voňavý, slalomový trénink. Kromě charismatické, po shnilých vejcích zapáchající vody nás přivítala již známá dráha a Váňův skok. Po hodině intenzivního seznamování s přírodní vodou nám zábava skončila a mohli jsme odjet na naše ubytování. Bydleli jsme hned vedle lanovky, která vedla na vrchol, kde se nacházela populární turistická atrakce „Stezka korunami stromů“. Protože jsme měli do večerky ještě dost času, šli jsme se projít k nedaleké bobové dráze. Naneštěstí máme v oddílu samé ambiciózní závodníky, takže se všichni snažili dosáhnout co nejvyšší rychlosti. Já jsem dostal zákaz jezdit hned po své druhé jízdě, kvůli nedodržování pravidel. Všichni projeli své jízdy, chvíli jsme se zdrželi v blízké restauraci a mohli jsme jít domů spát.

                V pátek náš plán začínal až odpoledne, takže na řadu přišel Michal se skvělým výletem. Vyšli jsme na vrchol až k našemu cíli, kam každý normální člověk vyjede lanovkou. Studánka s malým pramínkem však nebyla útěchou pro dlouhý výšlap, takže jsme si pronajali několik koloběžek a sjeli si dlouhý kopec zpátky dolů. Jízda byla však v našem stylu, takže místo vyznačené cesty si devět statečných vodáků razilo cestu lesem mezi pařezy. Kupodivu stroje neztrácely svou rychlost ani na mechu ani na jehličí, takže jsme dolů dojeli dřív, než se očekávalo. Rychlá otočka čelem vzad, návrat na startující pozici s koloběžkami v rukách a druhá jízda mohla začít. Odpoledne náš čekalo další ježdění, tentokrát ale na lodích. Prvně jsme trénovali na slalomové dráze, a to jak samotný slalom, tak sjezd. Dále nás čekal závod hlídek ve slalomu a úplně nakonec jsme si sjeli závodní trasu pro dlouhý sjezd.

                Sobotou začínal opravdový závod. Rozdělili jsme se na dva týmy. Jeden jel na horní trati – slalomový závod. Druhý jel o něco níže – sprintový závod. U nás na sprintu probíhalo všechno v pohodě. Před závodem tři rychlé tréninkové jízdy a mohlo se začít. Jediný, komu se předzávodní příprava úplně nepodařila, byl Pavel. Při jedné ze svých jízd vyplaval a pravděpodobně celý příští týden bude opravovat rozbitou špičku. Celý závod doprovázela Áďa Hricová jako komentátor a dostávalo se nám i zpráv ze slalomové části. Večer se výsledky samozřejmě musely oslavit a hned po vyhlášení se šlo na večeři v lipenském stylu, takže za větší peníze, než by se nám líbilo.

                Neděle probíhala úplně jinak než sobota, protože se oba dva týmy spojily dohromady. Start obou závodů byl totiž na stejném místě, pouze v jiný čas. Ráno se jel dlouhý sjezd. Podmínky nebyly nejjednodušší, ale i přes zimu, málo času na rozjetí a stupňující se úroveň stresu jsem si odjel svůj závod. V cíli pak mohli všichni jen diskutovat, kdo jel nejlépe. Jen co jsme popadli dech a najedli se ve stánku s občerstvením, dojel Šaman a my jeli zpět na start. Pro nás sjezdaře to znamenalo konec, ale všechny ostatní ještě čekal slalomový závod.

                Pro mnohé je Lipno konec sezóny. Pro některá se otevírá nominace na MS v Americe, ale zato se uzavírá nominace do španělského la Seu. Pro nás sezóna rozhodně nekončí a pokračujeme již příští týden na žákovském mistrovství v Brandýse n. L.

Autor: Bořek Bergmann

Výsledky

Sjezd: https://live.results.cz/livepro.php?event=201943CPW10lipno         

Sprint: https://live.results.cz/livepro.php?event=201942CPW9lipno

Slalom: https://live.results.cz/schedule.php?event=201941CPSlipno

 

Reportáž ČT:

Slalom:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10103510226-sport-v-regionech/219471290031045-cp-ve-vodnim-slalomu-lipno/

Sjezd: 

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10103510226-sport-v-regionech/219471290031048-cp-ve-sjezdu-a-m-cr-v-klasickem-sjezdu-lipno/